MONTHLY SELECTION – FEBRUARY 2020

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

Rain Man Parody

Acted by Andy Magro

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 STRINGS OF SORROW

Acted by TARIK TANRISEVER

Turkey

 

 

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

BONDING

Acted by Mrittika Dey Sarkar

India

 

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

 WINNER

Okavango

Cinematography by

South Africa

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

STRINGS OF SORROW

MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Agent 11

David Jon Foster

United States

 

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

Fiction About Country C 关于中国的小说

Edited by

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Okavango

Edited by Jolene van Antwerp & Melissa Parry

South Africa

 

CRITIC’S CHOICE AWARD

 Welcome On Board

Edited by Saumya Sobhan Nayak

Singapore

 

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

Seaper Powers Soundtrack

 Filmscore by Kim Cameron

United States

CRITIC’S CHOICE AWARD

 Welcome On Board

Filmscore by Purusha Basnett

Singapore

 

 

 CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Painful Pride

Produced by Maansi

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 ONCE UPON A JUDGMENT DAY

Produced by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

Okavango

Sound design by Beverly Joubert

South Africa

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER

Welcome On Board

Acted by Yuvraj Kackar

Singapore

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Mustang Saviors

Directed by David Glossberg

United States

 

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Agent 11

Directed by David Jon Foster

United States

_

 

Fiction About Country C 关于中国的小说

Directed by Xueqing Yin

United States

 

 

Black Heart, Red Hands

Directed by Russell Southam

Australia

 

CRITIC’S CHOICE AWARD

 Welcome On Board

Directed by Mohsin Abrar

Singapore

 

AUDIENCE CHOICE AWARD

 SATYER SANDHANE – IN SEARCH OF TRUTH

Directed by Ranadip Mandal

India

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Mustang Saviors

Directed by David Glossberg

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Agniyogana – Lower the head, Invoke the fire

Directed by Emma Balnaves

Australia

_

 

Okavango

Directed by Dereck Joubert, Beverly Joubert

South Africa

Bess Myerson

Directed by David Arond

United States

 

CRITIC’S CHOICE AWARD

 Australian Dreams   [CC: Eng  sub srt]

Directed by Andrea Natale

Italy

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Agent 11

Directed by David Jon Foster

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Architecture of the Breath

Directed by Kathy Rose

United States

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

Bones of Ribbon

Written by Ashley Sanders

Australia

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

Okavango

Directed by Dereck Joubert, Beverly Joubert

South Africa

 

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 ONCE UPON A JUDGMENT DAY

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

_

 

Nomads

Directed by Emiliano Ruprah

Mexico

 

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER

ONCE UPON A JUDGMENT DAY

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

The Other Side: Dancer

Directed by Rajeev Thottippully

United Arab Emirates

 

AUDIENCE CHOICE AWARD

 Welcome On Board

Directed by Mohsin Abrar

Singapore

 

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER

STRINGS OF SORROW

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 The Other Side – Mountain climber

Directed by Rajeev Thottippully

United Arab Emirates

 

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION/ GENRE FEATURE FILM 

WINNER

The NAKED GHOST

Directed by PWINT THEINGI ZAW

Myanmar

 

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Phony

Directed by David Bush

United States

 

CATEGORY: NARRATIVE FEATURES

WINNER

The Doors Between Us

Directed by Maximillian Aguiar

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 STRINGS OF SORROW

Directed by MEHMET TANRISEVER

Turkey

 

AUDIENCE CHOICE AWARD

 DEATH BY WATER (JALASAMADHI)

Directed by VENU NAIR

India

_

THE NEXT HEARING

Directed by MAHIVARMAN.CS

India

 

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

WINNER

MP Star-trails

Photography by upendra pinnelli

India

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

He Too

Photography by Jyoti Singh

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Requiem for the Living

Directed by JAROSLAW GOGOLIN

United Kingdom

_

Method

Directed by Robert Grabow

United States

_

Painful Pride

Directed by Saumitra Singh

India

_

Black Heart, Red Hands

Directed by Russell Southam

Australia

  

CRITIC’S CHOICE AWARD

 Wolf & Duce

Directed by Aswin Ramachandran

India

_

 

Still About Love

Directed by Robert David Duncan

Canada

 

AUDIENCE CHOICE AWARD

 “TH SR” Second Version

Directed by Mimi Garrard

United States

_

 

stay

Directed by Naoya Fujita

Japan

 

CATEGORY: SILENT FILM

AWARA

Directed by ARUN GAURISARIA

INDIA

 

 

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Gay as in Happy: A Queer Anti-Tragedy

Directed by Jordana Valerie Allen-Shim

Canada

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 Gone

Directed by Ajay Madala

United States

 

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

WIENERLAND ( PILOT)

Directed by Jan Woletz, Stefan Polasek

Austria

CATEGORY: TRAILER/TEASER

WINNER

BadBoo: An Olfactory Offense

Directed by Not Specified

India

CATEGORY: TRAVEL FILM

WINNER

ANTARCTICA. Slides of Life

ANDRII ANDREIEV

Ukraine

 

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS

WINNER

Law’s of Protection “TV Drama Series”

Written by Salena O’Neal & Caretta O’Neal

United States

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

Fiction About Country C 关于中国的小说

Directed by Xueqing Yin

United States

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

WINNER

Gone

Directed by Ajay Madala

United States

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *