DIFF

MOVIE OF THE MONTH

SEPT 2020

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

The River

Directed by Huang Ping An

Taiwan

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

Robot repairboy

Acted by Ryunosuke Hashino 

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Milk Ogre (နို့ဘီလူး)

Acted by Lu Min

Myanmar

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

PRACTICES WITHOUT RETURN (SUB. ENGLISH)

Acted by BARCASFILMS S.L

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Free butterfly

Acted by Barcasfilms S.L.

Spain

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

  1. SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Cinematography by Ivo Nörenberg , Oliver Goetzl , Giuseppe Bucciarelli ,  Alain Lusignan , Lars Pfeiffer

Germany

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

  1. SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Directed by Oliver Goetzl

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Milk Ogre (နို့ဘီလူး) 

Directed by Lu Min

Myanmar

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

  1. SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Edited by Oliver Goetzl

Germany

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK 

WINNER

  1. SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Filmscore by Oliver Goetzl

Germany

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

  1. SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Sound Design by Oliver Goetzl

Germany

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER

Free butterfly

Acted by Barcasfilms S.L.

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

PRACTICES WITHOUT RETURN (SUB. ENGLISH)

Acted by Barcasfilms S.L.

Spain

The Milk Ogre (နို့ဘီလူး) 

Acted by SHWE HMONE YA TI

Myanmar

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

WINNER

Happiness Isn’t Cancelled

Directed by Dexter Hemedez, Allan Ibanez

Philippines

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

UMOYA

Directed by Jason Sterling

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

PRACTICES WITHOUT RETURN (SUB. ENGLISH)

Directed by Miguel Angel Castillo García

Spain

Free butterfly

Directed by Miguel Angel Castillo Garcia

Spain

Used and Borrowed Time 

Directed by Sophia Romma

United States

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Annapakta – One who can digest food. Yoga and Ayurveda – Science of Life

Directed by Rajele Jain

Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mountain Medicines: The Cultural Context of Chinese Wild Animal and Herbal Healing Materia Medica

Directed by Juanyao Zheng

United States

  1. SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Directed by Oliver Goetzl

Germany

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Paint On Paint # 1

Directed by Vasco Diogo

Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Paint On Paint # 2

Directed by Vasco Diogo

Portugal

UMOYA

Directed by Jason Sterling

United States

Used and Borrowed Time 

Directed by Sophia Romma

United States

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

Turtle Taido: The Story of the Elephant (director’s cut)

Directed by Artie E Romero

Nigeria

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE 

WINNER

  1. SUSWA – LIFE IN A VOLCANO

Directed by Oliver Goetzl

Germany

CATEGORY: FILM ON RELIGION 

WINNER

ofGod: Miracles

Directed by Artie Romero

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Passion of Mary Magdalene

Directed by Marc Bielli

France

Dakini

Directed by Songhuan Li

United States

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER

The Daring Young Girl on the Flying Trapeze (artist’s cut)

Directed by Nina Ross

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Incredible Insight – The Story of His Ability

Directed by Dr. Kushal Dasgupta

India

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

Sweet Taste of Souls

Directed by Terry Ross

United States

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

Girls’ play

Directed by Kurihara yasuyuki

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Outlines Of Love (2020, UK)

Directed by João Cutileiro Nunes

United Kingdom

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

The Craving

Directed by Russell Hopkins

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mixed Movie

Directed by Vasco Diogo

Portugal

2125

Directed by Sean Ian

United States

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

SAPIENS 

Directed by Francisco Palacios Reyes

Chile

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Shout Down The Silence

Directed by Jeremy Harry Harris

Australia

“Action”

Directed by April Dolkar

United States

CATEGORY: NARRATIVE FEATURE

WINNER

Charming Men: Part 1 – Julie

Directed by Thorkell Agust Ottarsson

Norway

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Crypto Legacy

Directed by Charles Townsend

United States

Like A Friend

Directed by Yi Han

China

The Milk Ogre (နို့ဘီလူး) 

Directed by Lu Min

Myanmar

Sweet Taste of Souls

Directed by Terry Ross

United States

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

WINNER

Luna

Directed by Leopoldo Rivera

United States

CATEGORY: ROMANTIC SHORT FILMS

WINNER

THE DEVIL’S TAIL

Directed by Gregory Terlecki

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Manasanamaha 

Directed by Deepak reddy

India

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

False Teeth

Directed by lee goni,  Mun bong seob

Korea, Republic of

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mrs. Paranoid

Directed by Richard Paraiso

Germany

OUR BEST SOLDIERS – A Covid-19 Tutorial Video

Directed by Pablo Morales de los Rios

Spain

UMOYA

Directed by Jason Sterling

United States

WARRIOR’S WAR WITHIN 

Directed by Gajendra Kumar Padhi

India

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

The Mad Dentist 

Written by   Alberto Scisco

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Death Offers Life – last moments of Vincent Van Gogh

Written by  Madhu R 

India

Fatal Ambition

Written by  Angel Connell

United States

Party Crasher

Written by  Jedediah Parker, Jessica Katz, Amandine Edwards, Azeez Gabsi, Kobe Gomez, Brandon Wall

United States

CATEGORY: Silent Film

WINNER

Feces

Directed by Thorkell Agust Ottarsson

Norway

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Girl and The Egg

Directed by Thorkell August Ottarsson

Norway

Security Camera

Directed by Thorkell August Ottarsson

Norway

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Heathcliff

Directed by Garth Stainforth

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Untouchable

Directed by PiChengdong

China

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

WINNER

Travel Today with Lea Dana Point

Directed by Lea Welles

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

UMOYA

Directed by Jason Sterling

United States

CATEGORY: TRAILER / TEASER

WINNER

UMOYA

Directed by Jason Sterling

United States

CATEGORY: TRAVEL FILMS

WINNER

New Zealand. Slides of Life

Directed by Andrii Andreiev

Ukraine

CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS 

WINNER

The Mourning Star (aka Papa)

Directed by Brad Porter

United States

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

WINNER

My Gypsy Road

Directed by Vilma Kartalska

Bulgaria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Fujiyama 

Directed by Brandy Seymour

United States

Used and Borrowed Time 

Directed by Sophia Romma

United States

Leave a Reply