DIFF

MOVIE OF THE MONTH

NOV 2020

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

Cast-Outs

Directed by Alexandros Romanos Lizardos, Akis Melachris

Greece

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

Rendezvous

Acted by Katarina Morhacova

United States

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Rendezvous

Directed by Seth Kozak

United States

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

Rendezvous

Scored by Anthony Marsh

United States

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

CHHUTI

Produced by Arindam Bhattacharya

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Rendezvous

Produced by Seth Kozak, Bob Kovacs

United States

CATEGORY: CRIME SHORT

WINNER

Pandamonium 

Directed by Dina McNeil

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Rendezvous

Directed by Seth Kozak

United States

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

Formless- 10 Mins

Directed by Yang Siyao

China

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Rendezvous

Directed by Seth Kozak

United States

Kaali Maati

Directed by Hemant kumar Mahale

India

Pandamonium 

Directed by Dina McNeil

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

That’s Bob

Directed by Robert Larrabee

Canada

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

Erraiak (Bowels). The echo of the ancestors

Directed by Ekain Martinez de Lizarduy Stürtze

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Chernobyl Saga – Irish Butter Case of India

Directed by Ajitesh Sharma

India

My Name is Aum

Directed by Rees Dale

Germany

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

I, Anatolia

Directed by Feride Morcay, Elif Iskender

United Kingdom

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

Folktale

Directed by Ajitesh Sharma

India

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

Alex*

Written by Joachim H. Böttcher

Switzerland

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER

Formless- 10 Mins

Directed by Yang Siyao

China

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTER  

WINNER

Rendezvous Poster

Photography by Alfred Quitevis

United States

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER

Ali – the Blind Boxer

Directed by Bijoy Banerjee (Co-director), Kaushik Mondal (Co-director)

India

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

BEHIND THE SPRING

Directed by Md Nadim Iqbal

Canada

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Ali – the Blind Boxer

Directed by Ed Roman

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Politician’s Truth

Directed by Robert David Duncan

Canada

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

Love´s worst nightmare (ft. Liz Kretschmer) – Music video

Directed by Philippe Funk

Luxembourg

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Awakening

Directed by Alix Makhloufi

France

The Skys – Communication

Directed by Jonas Čiurlionis, Indre Juskute (assistant)

Lithuania

CATEGORY: PERFOMING ARTS  

WINNER

Ionic Resonance

Directed by Laura Katz Rizzo

United States

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

ALEPH

Directed by Joao Butoh

Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

2 Farrar ( Two at large )

Directed by Rajat Verma

India

Cheeni Kum hai (sugarless)

Directed by Rajat Verma

India

Monkey Enters Lanka

Directed by Saie Surendra

United Kingdom

Mistress of Tears

Directed by Nicole A. Romine

United States

The Ticket to Be

Directed by Joachim H. Böttcher

Germany

“Dots for Dark Days”

Directed by Mimi Garrard

United States

7 Prayers: On Honey, On Earth

Directed by Todd Carter

United States

Dream Catcher 

Directed by Todd Carter

United States

CHHUTI

Directed by Aniruddha Ghosh

India

CATEGORY: TRAVEL FILM

WINNER

The Great Way

Directed by ALBA PROL CID, RAUL GARCIA

Spain

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY (AR) AND 360° VIDEO

WINNER

OUT OF BODY VR Experience Part I

Directed by Pawel Jozwiak-Rodan

Poland

Leave a Reply