DIFF

Movie of the month

(March 2022)

CATEGORY: Animated Film

 

WINNER

Spoon

Directed by Arthur Chays

France

CATEGORY: Best Actor

WINNER

Don’t Be Afraid

Acted by Ben Cable

United States

CATEGORY: Best Actress

WINNER

North of the night

Acted by Aline LE BERRE

France

CATEGORY: Best Director

WINNER

LONELY

Directed by Melvin Pattern

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

 

Descend

Directed by Mark A France

United States

 –

Ujjhyo – The Unsaid

Directed by Indranil Banerjee

India

North of the night

Directed by Olivier SIMON

France

Make a wish

Directed by Rishi Rajendra Manohar

India

CATEGORY:  Best Editing

WINNER

Collision Escape

Edited by Wei “Will” Li

United States

CATEGORY: Film Score – Soundtrack

WINNER

Jasmin’s Paintings From The Heart

Scored by Chin Fook On @ Robert

Malaysia

CATEGORY: Supporting Actress

WINNER

North of the night

Acted by Valérie DE DIETRICH

France

CATEGORY: Commercial / Advertisement

WINNER

The Origin Story of the DA50 RG

Directed by Chris Aronoff, Annmarie Aronoff

United States

CATEGORY: Crime Short

WINNER

 

Era of Man
Directed by Matt Mirams

Australia



CATEGORY: DEBUT FILMMAKER


WINNER

OTOGINEMA

Directed by Nozomu Namba

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Blue Pleated Skirt
Directed by LI Jie

China

Thirst (close-captioned)

Directed by Patricia M Fox

United States

Pratikshya

Directed by Anupam Patnaik

India

Make a wish

Directed by Rishi Rajendra Manohar

India

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

 

WINNER

7 years art from Berlin “BrückenKunst” 2019

Directed by Gilbert Brüning

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

AHIMSA- Gandhi: The Power of the Powerless

Directed by Ramesh Sharma

India

The price of conflict

Directed by Volodymyr Sydko

Ukraine

Day after…

Directed by Kamar Ahmad Simon

Bangladesh

JOGI ‘The God of Night’

Directed by Daya Ram Ghimire

Nepal

Washing Well Wenches and Friends

Directed by Fred McFeeters

United States

Lanna Style and Grace

Directed by Pierre Tetrault

Canada

CRITICS’ CHOICE AWARD

LOCKSTEP

Directed by Peter Andrew Sacco

Canada

Mira’s Minders

Directed by Tanni Chaudhuri

United States

The Heart Within: The Seat of Sultans

Directed by Divyank Tyagi

India

CATEGORY: Drone Film

WINNER

Tierra del Fuego
Directed by Oleksandr Lozytskyi

Ukraine

CATEGORY: Experimental Film

WINNER

Railroad to Hell: A Chinaman’s Chance
Directed by Aki Aleong

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Collision Escape

Directed by Wenqin Ni

United States

CATEGORY: Family/Children Film

WINNER


Ballesteros on My Mind – The Film
Directed by Karlo Garcia Gino

Philippines

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Jasmin’s Paintings From The Heart

Directed by Chin Fook On @ Robert

Malaysia

The way to a man’s heart

Directed by Jule Körperich, Karin Demuth

Germany

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

In Jade Moonlight

Written by Craig Stewart

United States


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Descend

Written by Mark A France

United States

Thor-Bolt

Written by James Thornton

United States

North of the night

Written by Olivier SIMON

France

The High Frontier

Written by James Thornton

United States

SOMETIMES IN DREAMS

Written by G. Lloyd Helm

United States

GORDON’S MERCY

Written by Gary L. Helm

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

The Shift

Written by James Thornton

United States

OTHER DOORS

Written by G. Lloyd Helm

United States

Review

Written by Jonathan Zarantonello

United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife

WINNER

Water Thrust Movie

Directed by Vincent Kojo Krah

Ghana

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Thirst (close-captioned)

Directed by Patricia M Fox

United States

Tierra del Fuego

Directed by Oleksandr Lozytskyi

Ukraine

Resurrecting Eden: The Coralfighters of Curacao

Directed by Florian Guthknecht

Germany

 

CRITICS’ CHOICE AWARD

Dukhu Majhi – Son of the barren land

Directed by Somnath Mondal

India

CATEGORY: Film on Women

 

WINNER

Nisabdham
Directed by Raghunath N B

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Dark Classics – Monologue from Lady Macbeth
Directed by Craig Railsback

United States

CATEGORY: Film/Video Poster

WINNER

 

Cold Tommy – Poster (jpg files)

Poster by Janice L Walker

United States

 

CATEGORY: Films on Disability issue

WINNER

Thirst (close-captioned)
Directed by Patricia M Fox

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

We are the Lost Girls

Directed by Steve Downey

United Kingdom

CATEGORY: Free Speech

WINNER

Don’t Be Afraid
Directed by Ben Cable

United States

CATEGORY: International Narrative Features

WINNER

Angels of Dust
Directed by Michael Lasoff

Netherlands

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Paper Man
Directed by Motae Ki

South Korea

North of the night

Directed by Olivier SIMON

France

Water Thrust Movie

Directed by Vincent Kojo Krah

Ghana

Pratikshya

Directed by Anupam Patnaik

India

CRITICS’ CHOICE AWARD

Descend

Directed by Mark A France

United States

CATEGORY: International Short Film

WINNER

cAtherinE

Directed by Hervine De Boodt

France

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Jasmin’s Paintings From The Heart

Directed by Chin Fook On @ Robert

Malaysia

House of Secrets

Directed by Hailong Wang

China

Don’t Be Afraid

Directed by Ben Cable

United States

Make a wish

Directed by Rishi Rajendra Manohar

India

CRITICS’ CHOICE AWARD

Without You

Directed by Shailendra Kumar Jha

India

“Covid Fire THKJ”

Directed by Mimi Garrard

United States

CATEGORY: LGBT Film

WINNER

Onyx

Directed by Aguinaldo Flor

Brazil

CATEGORY: Mobile Film

WINNER

The 2nd Wave
Directed by Shiraz Khan

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Jasmin’s Paintings From The Heart

Directed by Chin Fook On @ Robert

Malaysia

DANCING WITH THE WIND

Directed by Benny Lau

Hong Kong

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

High Time You Make Her Believe
Directed by Deepayan Purkait

India


CATEGORY: SHORT FILM


WINNER

Nawaz
Directed by Laxmikant Sutar

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Music on your feet

Directed by Sophie DA COSTA

France

The River

Directed by Suramya

India

The Ungrateful Machine

Directed by Sandeep Khurana

United States

Without You

Directed by Shailendra Kumar Jha

India

Breakthrough

Directed by Manav Bhuddi, Vivek Sharma

India

A New Beginning
Directed by Icarr Weeoui

India

AAMRAS

Directed by Mayank Pushpam Singh

India

Together one day

Directed by he wei

China

Dilemma

Directed by Bud Patel

United States

Lilly

Directed by Mariam Joseph

India

My Old Pal

Directed by Yu Hei Yim

 

Hong Kong

CRITICS’ CHOICE AWARD

Main Bhi Social

Directed by Nitin Patil

United States

The Evolution

Directed by INDRANIL CHAKRABARTI

India

Charlie: The Chicken
Directed by Jeevan Dhaker

United States

At The Therapist
Directed by Avirat Parekh

India

Sequent Meet
Directed by Ajay Subramanian

India

Everything I Could

Directed by Christopher Armienti

United States

CATEGORY: Short Script


WINNER
Wildflower
Written by Andrew Marmara

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD


Keyboard Warriors
Written by Daniel Franze

Australia

Sorry

Written by Tas Malle

United Kingdom

Who Killed Me?

Written by Qing Sun, Tingdong Zhang

China

Cold Tommy

Written by Janice L Walker

United States

CATEGORY: Silent Film
WINNER

Ancestral Land
Directed by Gabriel Bissonnette

Canada

CATEGORY: Student Film
WINNER

Tumult

Directed by Yu Wang, Xiao Li

China

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Make a wish

Directed by Rishi Rajendra Manohar

India

CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360°

WINNER

360 ° Walking Grand Canyon/Red Rock Canyon/Watkins Glen Park
Directed by Kostiantyn Mishchenko

United States

CATEGORY: Web and New Media

WINNER

Film Talk With AJ Dean Rebekah Louisa Smith Episode 23 Film Festival
Directed by AJ Dean

United States

CATEGORY: Women’s Film

WINNER

Esistenza x Gioia
Directed by Andrea Hackl

Netherlands

Leave a Reply