DIFF

RESULTS

Category : Animated Film
WINNER

On / Off
Directed by Nicolas P. Villarreal
Argentina

Category : Best Actor
WINNER
Hearts of New England Season 2 Episode 5 “Burning secrets”
Acted by J.R. Fortin
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Haunted Jizo of Shimo-Mizuno, Sayama City
Cinematographed by Takahiro Ono

Category : Best Actress
WINNER
Regional exchange center, IRISO Acted by Caitlynn McCauley
Acted by Maki Kuwabara
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Hearts of New England Season 2 Episode 5 “Burning secrets”
Acted by Caitlynn McCauley
Japan

Category : Best Cinematography
WINNER
Meet Los Parents
Cinematographed by Steven Rimlinger
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
BU:SY
Cinematographed by Paul Koliadych
United States

CRITIC’S CHOICE AWARD
Hearts of New England Season 2 Episode 5 “Burning secrets”
Cinematographed by Christopher Fyfe & Allan W. Dillinghum
United States

Category : Best Director
WINNER
A War Hero 3.0
Directed by Enzo Zelocchi
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Meet Los Parents
Directed by Joey Medina
United States


The Legacy
Directed by Rod Smith
United States

On / Off
Directed by Nicolas P. Villarreal
Argentina


CRITICS CHOICE AWARD
Hearts of New England Season 2 Episode 5 “Burning secrets”
Directed by J.R. Fortin, Stephen Conicelli
United States

Category : Best Editing
WINNER
Meet Los Parents
Film Scored by Jack Sherman
United States

Category : Best Film Score – Soundtrack
WINNER
Hearts of New England Season 2 Episode 5 “Burning secrets”
Film Scored by Mathew LeBlanc & Rayan David Rogers
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
On / Off
Film Scored by Michael Brennan
Argentina

Category : Best Producer
WINNER
Hearts of New England Season 2 Episode 5 “Burning secrets”
Produced by J.R. Fortin , Christopher Fyfe
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Meet Los Parents
Produced by Joey Medina
United States


Category : Best Sound Designing
WINNER

Hearts of New England Season 2 Episode 5 “Burning secrets”
Sound Designed by Christopher Fyfe
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

On / Off
Sound Designed by Andrew Vernon
Argentina

Category : Comedy Short
WINNER

No Dessert for Bert
Directed by Pierre M Joseph, Matt Florio
United States

Category : Debut Filmmaker
WINNER
Take The Chocolate
Directed by Dr Shahid Kamal
United Kingdom

Category : Documentary Film
WINNER
Pretu Funguli
Directed by Costa Valente, Monica Musoni
Portugal

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Stories about the past, present and future
Directed by Shihyun Wang
Uruguay

She Wins
Directed by Zbigniew Gajzler
Poland

The Holy Archipelago
Directed by Sergei Debizhev
Russian Federation

CRITICS CHOICE AWARD
A War Hero 3.0
Directed by Enzo Zelocchi
United States

Category : Experimental Film
WINNER
The Sickness
Directed by Ian Volner
United States

Category : Family/Children Film
WINNER
Take The Chocolate
Directed by Dr Shahid Kamal
United Kingdom

HELLO,MOM
Directed by Zhifan Zhang
China

Category : Feature Script
WINNER
Sayama City, Saitama Prefecture
Written by Mitsuo Kuribara
Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Christmas Gift
Written by Alyxandrya Prynce
United States

noun [C/U] 1. Crab; 2. The Fourth Sign of the Zodiac;
Written by Pouya Pirhosseinloo
United States

The Pickleball Killer
Written by Enoc Leaño
Mexico

CRITICS CHOICE AWARD
Jeremías 33-3 ( English )
Written by Enoc Leaño
Mexico

ÉLUCIA’S GARDEN
Written by Sarah Bertozzi
Italy

Category : Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER

Earth Beneath a Dark Lid
Directed by Amir Muratović
Slovenia

Category : Film on Religion
WINNER

The Holy Archipelago
Directed by Sergei Debizhev
Russian Federation

Category : Film on Women
WINNER

BLACK MAIL
Directed by Hans-Juergen Ramoth
Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Star Track – Anna Storm
Written by Shihyun Wang
United States

Category : Film/Video Poster
WINNER

A War Hero 3.0
Directed by Enzo Zelocchi
United States

Category : Films on Disability Issue
WINNER
Dysability
Directed by Shihyun Wang
Austria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Cross the Sky
Written by John Slemensek-Thorne
United Kingdom

Category : Horror / Science Fiction / Genre Feature Film
WINNER
The Legacy
Directed by Rod Smith
United States

Category : International Narrative Feature
WINNER

TRACKER
Directed by MEHMET TANRISEVER
Turkey

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The light in the darkness
Directed by Ángel Puado Veloso
Spain

Category : LGBT Film
WINNER
Martha
Directed by Alexandre Lamarche
France

Category : Music Video
WINNER
Atrium – “Above Water” (Official Music Video)
Directed by Thomas Crane
United States

Category : Perfoming Arts
WINNER
A War Hero 3.0
Directed by Enzo Zelocchi
United States

Category : Postmodern Film
WINNER
On / Off
Photographed by  Nicolas P. Villarreal
Argentina

Category : Romantic Short
WINNER
‘Do Dreams Come True?’
Photographed by  Barbara Becker Holstein
United States

Category : Short Film
WINNER
Intoxication

Directed by Tara Salas
Denmark

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Moth of the Mind
Directed by William Samson
United Kingdom

Swollen
Directed by Daniel Aranha Pedersen
Denmark

BU:SY
Directed by Yury Hurzhyi, Paul Koliadych
United States

CRITIC’S CHOICE AWARD
Meet Los Parents
Directed by Joey Medina
United States

Category : Student Film
WINNER
Whispers We Share
Directed by Sam O’Neill
Ireland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Ira
Directed by Varun Shivnani
India


Category : Trailer/Teaser
WINNER
A War Hero 3.0
Directed by Enzo Zelocchi
United States

Category :
Web and New Media
WINNER
Kuch-Kuch-Film-Jaisi
Directed by Anindgita Dasgupta
India